XXX. Domokos Pál Péter Gyergyómedencei Vándor Gyemekkórus Találkozó megszervezése

Időpontja : 2018 május 12

Helyszíne : Vaskertes Általános Iskola és Szent Miklós Katolikus templom, Gyergyószentmiklós

Résztvevők: a Gyergyói medence településeinek kórusai  300 résztvevő

 

BESZÁMOLÓ

 

A gyergyószentmiklósi Vaskertes Általános Iskola képezi a gyergyói medence zenei- és képzőművészeti tehetséggondozásának legfontosabb intézményét – ezért éreztük feladatunknak megszervezni a jubiláló XXX. Domokos Pál Péter Gyermekkórus találkozót.

A Domokos Pál Péter Gyergyó-medencei vándor gyermekkórus-találkozó 1935-ben indult útjára, 1992 óta pedig megszakítás nélkül minden évben megrendezésre kerül, idén házigazdája a gyergyószentmiklósi Vaskertes Általános Iskola.

A Gyergyó-medence zenepedagógusai egyetértenek abban, hogy az iskolai ének-zene oktatás mellett szükség van gyakorlatibb jellegű, elmélyültebb és sokrétűbb zenei nevelésre, amire elsősorban a zenekari és énekkari tapasztalatok nyújtanak lehetőséget. Rendezvényünk célja tehát a karéneklés kulturális hagyományának ápolása volt ebben a régióban, illetve az iskolás korú gyermekek zenei hallásának, éneklési technikájának fejlesztése, zenei műveltségének gyarapítása. A program lehetőséget nyújtott továbbá a zenepedagógusok szakmai eszme- és tapasztalatcseréjére is, miközben fellépési lehetőséget kínált az iskolai énekkarok számára. Legfőbb célja természetesen az élményszerzés, hiszen a gyermekkórusok tagjai életre szóló élménynek lehettek részesei, amikor 300 torokból csendült fel a találkozó himnusza, az "Eljöttünk mind, zengjen az ének" című dal .

A találkozón a Gyergyó-medence 9 iskolájának kórusai vettek részt: Alfalu, Csomafalva, Szárhegy, Ditró, Remete, Újfalu, illetve a gyergyószentmiklósi Vaskertes, gyergyószentmiklósi Fogarasy Mihály általános iskolák, valamint a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő elméleti líceum kórusai – összesen mintegy 300 résztvevő.

Ezt a rendezvényt a Gyergyó-medencei iskolák legfontosabb zenei rendezvényeként tartják számon, amelyre nagy lelkesedéssel készülnek minden évben a kórusok. Ez az egyetlen olyan rendezvény, ahol az iskola falain kívül, szélesebb körben, ráadásul zeneértő, szintén karénekléssel foglalkozó közönség előtt mutathatják be a csoportok kedves dalaikat, munkájuk gyümölcsét. Ezek a kórustagok lesznek a jövő nemzedék kultúrát kedvelő, értő és művelő tagjai, akiket felnőtt korukban is a hangversenyek nézőterén és a városi vagy falusi műkedvelő kórusok tagjai között találunk.

Az idei találkozóra a gyergyószentmiklósi Vaskertes Általános Iskolába gyűlekeztek a résztvevők, a szervezők a kórusokat érkezésükkor kaláccsal és ásványvízzel fogadták, majd a gyergyószentmiklósi fúvőszenekar kíséretében a Szent Miklós római katolikus tempomba vonultak a résztvevők, ahol a hangversenyre került sor.

A találkozón megtiszteltek jelenlétükkel Nagy Zoltán polgármester, Kassay Péter Hargita Megye Tanácsának részéről, Boga Norbert tisztelendő atya, de jelen voltak Petres Lajos, Petres Csaba és Páll Ibolya zenetanárok is, akiknek köszönhetően van életben ez a rendezvény.

Tekintettel, hogy jubilál a kórustalálkozó egy kis visszatekintőt is meghallgathattunk, kiemelve az elmúlt 30 találkozó lényegesebb momentumait.

A két közös ének eléneklése után az énekkarok egy egyházi és egy világi kórusművet adnak elő, majd az oklevelek átadása következett, a találkozó minden résztvevője emlékül hazavihetett egy kitűzőt és egy emléklapot a találkozó motívumaival, a kórusok, kórusvezetők, vendégek pedig díszoklevelet, virágcsokrot kaptak.

A hangverseny végén a szervező iskola igazgatója és karvezetője átadta a találkozó vándor zászlóját a jövő évi szervezőknek, a Salamon Ernő Gimnázium kórusának, ezt követte a közös ebéd a Szilágyi vendéglőben, majd a karvezetők szakmai kiértékelőjére is sor került.

Az idei sikeres rendezvény egy olyan - lassan évszazados - hagyomány megőrzését garantálhatja, amely a Gyergyó-medencei zeneoktatás egyik legnagyszabásúbb eseménye. Annak ellenére, hogy találkozó nem verseny jellegű, az éneket, zenét kedvelő diákok számára erős motivációt jelent a többi kórussal együtt való fellépés: nagy igyekezetre, sok gyakorlásra sarkallja őket a sikeres szereplés vágya. Minthogy a rendezvényen minden évben több száz tanuló vesz részt, sok pedagógus, szülő és zenekedvelő, bátran nevezhetjük a találkozót a Gyergyó-medence kulturális életét felpezsdítő megmozdulásnak.

A résztvevő iskolák tanulóinak és pedagógusainak számára készült kitűzők, valamint népszerűsítő anyagok költsége került kifizetésre a Communitas Alapítvány által megítélt összegből, a költségvetés többi részét saját forrásból, támogatásokból és Gyergyószentmiklós Önkormányzatának támogatásából finansziroztuk.

 

 

© 2016 Vaskertes Általános Iskola. Az oldalt szerkeszti a H A R D I N F O